Zníženie tlaku domácimi a odbornými metódami

Ak sa zamyslíte, určite sa vo vašom okolí nachádza aspoň jeden človek, ktorého trápi vysoký tlak. Možno sa k nim zaraďujete taktiež. Pokiaľ nie je vašim cieľom zistiť pre vášho blízkeho, aké má možnosti liečby, možno sa na našej stránke nachádzate práve kvôli sebe. V jednom aj v druhom prípade robíte veľmi dobre. Možností liečby je viacero a nie každá môže každému vyhovovať. V článku sa dozviete, čo všetko je okrem liekov na predpis dôležité a či to nie je aj bez nich. Okrem toho vám priblížime aj príčiny, prípadne príznaky vysokého tlaku, ak zatiaľ máte len podozrenie o tejto diagnóze. Najpodstatnejšou časťou nášho príspevku bude, ako docieliť zníženie tlaku, ktorý vyskočil náhle a teda taký, ktorý nepredstavuje chronické ochorenie.

muz chytajuci sa za srdcePrečo vzniká a čo tento problém znamená?

To, že sa máte krátkodobo alebo dlhodobo zvýšený tlak znamená, že krv vo vašich cievach koluje rýchlejšie, silnejším prúdom a preto je nutné ho znížiť. To znamená, že väčšia záťaž sa kladie aj na vaše srdce, nakoľko je ono podstatou celého krvného obehu. Ako ale vlastne takáto situácia vzniká? Vysoký tlak vzniká z rôznych príčin. Ak vám vyskočí len niekedy, môže to byť napr. po fyzicky náročnej činnosti alebo po športe, po adrenalínovom zážitku, v stresových situáciách, pri hádkach, pri nečakaných informáciách atď. Táto podstata ale zvykne zmiznúť spontánne, teda sama, pokiaľ sa nevyskytuje príliš často.

Horšie a liečebne komplikovanejšie je zníženie chronického vysokého tlaku. To znamená, že vaše srdce je permanentne zaťažované a je potrebné jeho činnosť viac „krotiť“. Chronický stav sa objavuje u fajčiarov a alkoholikov, u ľudí s permanentným stresom, so zlou životosprávou, s nedostatočným pohybom, s nadváhou atď. No častou príčinnou vysokého tlak je aj dedičný predpoklad. To znamená, že ste ho mohli zdediť po rodičoch.

Podstatou zvýšeného tlaku je ale to, v akom stave sa nachádzajú vaše cievy. V dôsledku vyššie uvedených faktorov dochádza k ich zužovaniu a zanášaniu, čo sa teda prejavuje silnejším prúdom resp. tlakom krvi a je skutočne dôležité jeho zníženie. Následky neliečenia totiž môžu byť veľmi vážne, v niektorých situáciách až fatálne. Viac sa o nich dočítate nižšie.

Príznaky vysokého tlaku

Ako možno zistiť, že človek má problém práve s týmto zdravotným hľadiskom? Prejavov je niekoľko. Ľudia so zvýšeným tlakom na sebe zaznamenávajú opuchy tváre a členkov, bolesť v hrudi a búšenie srdca, problémy so zrakom, časté začervenanie a dýchavičnosť. Sprievodnými znakmi je aj rýchle vyčerpanie aj pri nenamáhavej činnosti, zvýšená únava, meravenie prstov, nadmerné potenie atď. Ak pociťujete tieto príznaky častejšie alebo ste si ich u niekoho všimli, pravdepodobne pôjde o srdcovocievny problém, ktorý si vyžaduje odbornú lekársku liečbu. Samozrejme, lekár vykoná viacero testov, no o správnosti odhadu vašej diagnózy si môžete zvýšený tlak zistiť pravidelným meraním pomocou tlakomeru.

Ako docieliť zníženie vysokého tlaku aj bez pomoci liekov?

Nie každý je voči lekárskym metódam a liekom na predpis dôverčivý a preto sa nejeden z pacientov zaujíma aj o alternatívnu liečbu. Znížiť vysoký tlak natrvalo však znamená aj travlé zníženie svoje návyky a to nielen v jedení, ale aj v pohybe. Pokiaľ sa veľmi nehýbete, vaše cievy zlenivejú, tak sa na nich usadí viac škodlivín, slabo sa prečisťujú a tým pádom sa zúžia a zrýchlia tok krvi. Najlepšie z cvičení sú kardiocvičenia, ktoré vedia vaše srdce posilniť. Pochopiteľne, ak ste ťažký kardiak, nemožno ísť do cvičenia naplno, skôr pozvoľna.

Druhou dôležitou súčasťou liečby vysokého tlaku je zmeniť stravovací režim. Najväčšiu zlobu vo vašom tele a cievnom systému robí mastná, sladká, slaná strava vrátane údenín a vyprážaných jedál. To isté sa týka aj bublinkových sladených vôd a napr. aj bieleho pečiva. Pre každého s touto diagnózou je vhodnejšie staviť na prírodne upravené jedlá s minimálnym množstvom tuku. Konzumovať viac ovocia, zeleniny a vlákniny prinesie len zlepšenie stavu. Celozrnné pečivo, kapusta, jablká, cvikla, zeler, orechy atď. To sú potraviny, ktoré by u vás resp. vo vašom jedálničku chýbať nemali. Zbavenie sa fajčenia a alkoholu je samozrejmosť. zeleninove napoje

A čo tak dosiahnuť zníženie tlaku pomocou prírodných liekov? Namiesto chemicky a laboratórne upravených liekov na predpis od lekára môžete vyskúšať liečivá na prírodnej báze. To znamená, že majú čisto prírodné zloženie a zohnať ich môžete nielen v podobe tabliet, ale aj sirupov či kvapiek. Práve kvapky na prírodnej báze zvyknú dosahovať lepšie účinky a to nielen pri liečení chronických stavov, ale rýchlo dokážu znížiť nárazovo zvýšený tlak. Ak ide práve o posledný prípad, snažte sa čo najrýchlejšie upokojiť. Ľahnite si, dajte si pohár vody, doprajte si dostatočný príjem čerstvého vzduchu, zatvorte oči a zhlboka dýchajte.

Veľmi dôležitým bodom je schudnúť, pokiaľ máte nadváhu a vyhýbať sa stresovým situáciám, ak je to možné.

Následky neliečenia

Zmena stravovacích návykov a pohybu určite prinesie pozitívny výsledky, no ak sa s ňou začne neskoro, nemusí pomôcť tak, ako očakávate. Či už máte začiatočné štádium ale ste ťažký kardiak, pre vaše dobro je skutočne dobré, aby ste sa nechali aj odborne vyšetriť. Lekár vám totiž povie, v akom ste stave, čo všetko je zlé atď. Odborný dohľad je veľmi dôležitý z toho hľadiska, že ak sa vám nepodarí zníženie tlaku čím skôr, následky sú desivé.

Pri neliečení hrozí upchatie až pretrhnutie ciev, čo odreže výživu končatinám a môže spôsobiť ich amputáciu. Okrem toho hrozí mozgová a srdcová príhoda, mŕtvica, kolaps obličiek, poškodenie a strata zraku, Alzheimerova choroba, demencia atď.

Ako ste sa teda mohli dočítať, zníženie chronického vysokého tlaku je oveľa dôležitejšie, ako ste si možno mysleli. Neliečenie totiž môže ohroziť nielen kvalitu vášho života, ale aj váš samotný život.

Pridaj komentár