Detoxikačná diéta pre celkovú obnovu organizmu

Dennodenne prídeme do styku s množstvom predmetov, jedál, nápojov, vzduchom a rôznych iných vecí. Nie všetko je ale úplne bezpečné. Ba možno povedať, že čo si nevytvoríte alebo

model virusunevypestujete sami, pod vašim permanentným dozorom, nie je stopercentne zdravé. Dnes už skoro všade natrafíte na veci, ktoré v sebe obsahujú čo i len minimum škodlivín. S tými sa snažia vysporiadať naše pľúca, no hlavnou čistiarňou prijímaných zložiek je pečeň. Ak je ale toxínov a nahromadených škodlivín príliš veľa, samotný orgán to nemusí stíhať.

To sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými ťažkosťami. My mu však vieme pomôcť. Detoxikačná diéta je proces, ktorého úlohou je očistiť váš organizmus od všetkých škodlivín. Už na začiatku je ale dobré vedieť, že to nebude ľahká cesta. No na jej konci sa môžete nachádzať vy ako úplne nový človek. Čo preto robiť? Čo naj viac zamoruje náš organizmus? Ako sa pred tým uchrániť?

Prečo je detoxikácia organizmu potrebná?

Detoxikovať by mal každý aspoň raz za rok, ideálne dvakrát za rok. Pričom najviac odporúčaným obdobím je jar, nakoľko sme to možno v zime s konzumáciou rôznych jedál a nápojov a neaktiviou preháňali. To má totiž za príčinu nielen rýchlejšie usádzanie škodlivín, ale aj spomalenie metabolizmu, trávenia a funkcie rôznych iných orgánov.

Ako sme už uviedli vyššie, toxíny a škodliviny sú všade okolo nás. Nachádzať sa môžu dokonca aj v bio výrobkoch, ktoré ste si zakúpili s touto značkou v obchode. Nikdy totiž nemáte istotu, hoci si za to možno priplácate viac. Detoxikačná diéta by mala byť skutočne súčasťou a zvykom každého a jedného organizmu. Dokáže vám prinavrátiť energiu a zbaviť vás nadmernej a niekedy aj neopodstatnenej únavy.

Škodliviny predstavujú rôzne chemické postreky, farbivá, konzervačné látky a iné umelé prímesi v nápojoch či v potravinách. Teda mastné, vyprážané a údené jedlá, sladkosti, ale aj prislané jedlá či sladené nápoje sú veľmi dobrým prispievateľom k zmnožovaniu škodlivín vo vašom tele. Tie sa k vám dostávajú aj cez zlé umyté ovocie a zeleninu. Rovnako ich prijímate aj dýchaním pri obyčajnej prechádzke okolo rušnej cesty, pri varení atď. Najhoršie je, ak sa tieto viac menej nedobrovoľne prijímané škodliviny kombinujú s tými, ktoré prijímame dobrovoľne – fajčenie a pitie alkoholu. Práve tieto dve zložky vedia vo vašom tele narobiť najväčšie škody a negatívne zvraty.

Ako zistím, že by som sa mal/a detoxikovať?

Ak pociťujete niektoré z nasledujúcich ťažkostí a príznakov znečistenia vášho organizmu škodlivými látkami a toxínmi, do detoxikácie by ste sa mali pustiť čím skôr. Prejavy zamorenia tela sú: častá únava aj po prebudení a dostatočnom spánku, bledosť, ochabnutosť, priberanie, spomalený metabolizmus a trávenie, nadúvanie, plynatosť, bolesti v hlave či brušnej dutine atď. Škodliviny môžu postihnúť každý orgán, najčastejšie ide o črevá (hrubé aj tenké), pečeň, krvný obeh, ale aj srdce, a preto je ich prečistenie, resp. detoxikačná diéta skutočne nevyhnutnou súčasťou pre udržanie dobrej zdravotnej kondície.

Ako detoxikačná kúra prebieha?

Nejde o nič náročné, aj keď jej prvé dni budú totožné s abstinenčnými príznakmi prítomnými pri zbavovaní sa závislosti. Na úspešnú detoxikáciu si môžete zakúpiť tabletky, či iné prípravky, napr. nápoje, prášky či náplaste, ktoré by mali odplavovanie škodlivín urýchliť. Podstatnú časť ale bude zohrávať vaša aktivita, ktorá nespočíva len v pojedaní podporných tabletiek.

Aby bola detoxikáčná diéta čo najúčinnejšia, mala by trvať viac ako dva týždne a mali by ste ju vykonávať skutočne poctivo. To znamená, mali by ste vylúčiť čo najviac prijímaných škodlivých látok, dbať na dôkladné umývanie a očistenie konzumovaných potravín a piť dostatok vody. Ideálne je vylúčiť mastné, vyprážané údené, umelo sladené a presáľané jedlá či bublinkové sladené nápoje. Zlobu v našom tele robí aj biele pečivo. Efekt tabletiek na detoxikáciu umocníte tým, že začnete konzumovať celozrnné pečivo, vylúčite cukor (ak už, tak lepší je prírodný ako rafinovaný) a tuky. Samozrejme, všetko je v zdravom množstve ešte únosné. Ale pre čo najlepšie očistenie odolajte aspoň počas dvoch – troch týždňov. Sústreďte sa všakzena vo forme na konzumáciu ovocia, zeleniny a vlákniny.

V detoxikácii a prečisťovaní organizmu, pečene a čriev vám pomôže okrem tabletiek aj šport. Tým dokážete naštartovať metabolizmu aj trávenie, čím sa škodliviny vyplavia rýchlejšie.

Na konci detoxikačnej diéty vás čaká len to najlepšie

Ak ste celú túto dobu boli poctivý, neurobili ste žiadne väčšie prehrešky v podobe návalového jedenia sladkostí, mastných, údených či vyprážaných jedál alebo bublinkových vôd, uvidíte nového človeka. Detoxikácia vám prinavráti energiu, silu, krásu, prečistí vám pleť (čierne bodky aj akné), vyplní ju, dodá jej zdravú farbu. Zlepší sa vám trávenie, metabolizmus, ale  funkcie jednotlivých orgánov tela. Jedným z najdôležitejších pozitív detoxikačnej kúry je aj to, že naštartuje proces chudnutia, takže na jej konci budete o pár kíl ľahší. Ideálne pre vás, aj pre váš organizmus by bolo, ak by ste v takomto režime zotrvali už natrvalo. Mnoho ľudí ale neodolá nástrahám a dobrotám súčasného sveta a nezotrvá. No je dobre si detoxikačnú diétu organizmu dopriať aspoň raz do roka.

Vyššie sme vám uviedli možnosti toho, ako váš organizmus detoxikovať a ako si opäť prinavrátiť stratenú energiu a zdravie. Nejde o najľahšie kúry, no ich záver vás len presvedčí v tom, že to celé malo nejaký zmysel.

Pridaj komentár