Bolesť krížov, jej príznaky, komplikácie a liečenie

My ľudia sa dennodenne stretávame s rôznymi bôľmi a problémami. Čím doba napreduje, tým viac je možné vyliečiť úplne všetko. Dnes sa budeme sústrediť na problém, akým sú aj bolesti krížov. Tie sa môžu vyskytnúť nielen u starších ľudí, ale aj u mladších. Dôvodov a príčin ich vzniku a v článku sa o nich budete môcť dočítať niečo viac. Okrem toho si predstavíme aj príznaky bolesti krížov obrazok cloveka v sede s bolestou krizova aj to, že nie je bolesť ako bolesť. Jej intenzita nezávisí len od vážnosti príčiny, ale aj od toho, koľko daný človek znesie a aký má prah bolesti. Na boľavé kríže ale existuje mnoho liekov v rôznych podobách a rovnako aj množstvo cvičebných metód, ktoré vám od nepríjemných pocitov uľavia.

Kedy vás môže prekvapiť?

Bolesť krížov, ako aj iné nepríjemnosti, sa zvyknú objaviť vtedy, keď ich čakáme najmenej. Čo ich ale spôsobuje, aké sú príčiny tohto konkrétneho problému? Ako vždy, dôvod jeho vzniku nie je len jeden, existuje množstvo vysvetlení, prečo cítite pichanie práve na danom mieste. Preto je vždy najlepším riešením, ak sa na to pozrie odborník (váš lekár) a vylúči vážnejšie odôvodnenie problému.

Medzi bežné spúšťače a teda príčiny bolesti krížov patrí zdvíhanie ťažkej záťaže zo zlej polohy, tehotenstvo, zlé držanie tela, poruchy svalov a platničiek, problémy stavcov, prebiehajúce zápaly, choroby (napr. reuma), infekcie, nadváha, prechladnutie a prefúknutie danej oblasti atď. Ako teda vidíte, dôvodov je skutočne dosť a ku každému z nich sa potom pristupuje individuálne. Liečba, ktorá zaberá napr. na bolesť krížov spôsobenú problematickými svalmi alebo zo zdvíhania, nebude pôsobiť na zápaly či choroby. Viac o tom si ale povieme nižšie.

Príznaky

Každý pociťuje bolesť v krížoch ináč. Niekto ju znáša lepšie, niekto horšie. U niekoho by sme si ani tento problém nevšimli, u iného zas máme pocit, že preháňa. Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako veľmi tieto bôle a nepríjemnosti pociťujeme. Jedno je však isté. Bolesť krížoch sa nemusí prejavovať len zvýšeným tlakom v nich, ale jej prejavy môžu byť aj pichanie. Niektorí to pociťujú ako bodanie nožom. Pritom nemusí ísť o vyváženú bolesť, ktorá sa vyskytuje v strede nad zadkom, ale jej centrum môže byť len na ľavej alebo len na pravej strane. V niektorých prípadoch môže siahať až do nôh resp. stehien. Bolesť v krížoch rozhodne nie je nič príjemné a ešte horšie je, ak dôjde k ich seknutiu.

Seknutie v krížoch väčšinou príde jednorazovo, najčastejšie pri prudkom pohybe v zlej pozícii. Môže zapríčiniť, že sa už z danej polohy neviete dať do normálu resp. viete, ale v hrozných mukách. Pri seknutých krížoch najviac pomáha prvá pomoc v podobe ľahu na tvrdú podložku. Niektorí ale okamžite idú za lekárom vypýtať si injekciu na uvoľnenie svalstva, ktorá by tento stav mala do pár hodín vyriešiť. Viac o liečebných metódach nižšie.

Ako dlho a ako sa bolesť krížov lieči?

Rozoznávame tri typy boľavých krížov a to podľa toho, ako dlho sa budú liečiť. Ide o akútnu, subakútnu a chronickú bolesť. Čo to ste sa už možno s tými termínmi stretli. No na nás je vám ich tak či onak priblížiť. Pokiaľ ste akútny prípad, znamená to, že k nepríjemnosti došlo náhle, napr. natiahnutím svalu. Vtedy doby liečenia nezvykne presiahnuť 6 týždňov. Pri subakútnej poruche je ale zapríčinenie vážnejšie a doba liečenia môže dosiahnuť aj 3 mesiace. Najhoršie na tom sú chronickí pacienti, ktorých bolesť v krížoch môže byť zapríčinená zápalom alebo chorobou. Liečenie môže presiahnuť aj 3 mesiace a symptómy niekedy pretrvávajú aj celý život. Ako ale tieto nepríjemnosti utlmiť? natahujuca sa zena

Nie vždy musíte byť odborník, aby ste si bolesť krížov utlmili a to hlavne v dobe, keď si môžete zakúpiť rôzne prípravky ako gél, krém, balzam, masť, tabletky, hrejivé náplaste, ožarovacie lampy atď. Medzi ľuďmi s týmto problémom sa šíri, že najlepšie, čo môžete urobiť, je prikladať si teplo na boľavé kríže. To ale nemusí byť účinné vždy a v niektorých prípadoch vám to môže viac uškodiť. Hlavne ak je príčinou zápal v danej oblasti. To isté platí aj pre cvičebné metódy na uvoľnenie tejto nepríjemnosti.

Mimo liekov bez predpisu si môžete bolesť krížov nechať odstrániť odborne a to napr. u fyzioterapeuta alebo u vášho lekára. U fyzioterapeuta absolvujete odbornú masáž a naťahovanie, no podstatným pre neho je vedieť, čo bolo spúšťačom problému. Ak sa bolesť krížov opakuje častejšie alebo ak neprestáva ani po tom, čo vám lekár dal uvoľňujúcu injekciu, problém môže byť v niečom inom. Okrem iného vám môže predpísať aj lieky na uvoľnenie svalstva, ktoré je nutné brať veľmi obozretne a podľa pokynov.

V každom prípade ani tento, možno banálny problém, nepodceňujte a ak sa vám už niečo na vašom stave nepozdáva, návštevu lekára neodkladajte, aj keď vám to možno nie je celkom príjemné. Najlepšie je bolesť krížov úplne vyliečiť, nielen ju tlmiť pomocou tabletiek, krémov, gélov, balzamov, hrejivých náplastí či inými metódami.

Pridaj komentár